Історична довідка

З історії с.Мощене

              .jpg_19

Дослідники вважають, що село виникло у XVIII столітті. Назва населеного пункту походить від "мощеної (обкладеної каменем) криниці", Викопана вона була за вказівкою власника села графа Потоцького. Коли він проїжджав великою транзитною дорогою Умань-Балта, тут зупинявся і йому сподобалась за смаковими якостями джерельна водиця. Тому й повелів облаштувати джерело. Збереглась криниця до наших днів. Спочатку біля криниці було збудовано шинок, а згодом біля нього утворилось поселення Мощена.


На початку XX ст. село оточував дубовий ліс. Старожили розповідали, що тут спочатку проживали шляхтичі, які чумакували і не освоювали ніяких ремесел. Хоч на околиці Мощеного ріс липовий ліс, з деревини якого можна було виготовляти побутові предмети, зокрема ложки, веретена та ін. А такі вироби вигідно було збувати у донських степах. Тому шляхтичі почали запрошувати в село циганів-ремісників, за якими прибула і численна їх рідня. Утворився циганський табір. Граф Ярослав Потоцький нових поселенців поступово закріпачив.


У XIX ст. село перейшло у власність А.Лопушанського, а від нього до польського поміщика Рудницького, який заборгував Київському земельному банкові, і маєток, який був у заставі за взятий кредит, купив відомий меценат Богдан Ханенко.


Перший храм збудували у 1781р., другий - у 1872 р. У 30-х роках минулого століття церкву було закрито і через деякий час зруйновано. Уродженця села диякона Захарія Стадницького лише за те, що проповідував Слово Боже, безпідставно заарештували і без слідства і суду розстріляли 17 червня 1938 р. Після здобуття Україною незалежності,віруючі Мощеного утворили церковну громаду. За сприяння сільської ради було виділено приміщення,яке переобладнано під церкву. Нині тут відбуваються Богослужіння і здійснюються церковні обряди.


Церковнопарафіяльна школа відкрита у 1865 р. А в 1892 р. паном Ханенком збудовано для школи окреме приміщення, яке збереглось до наших днів.

У 1920 р. в селі встановлено радянську владу. Селяни отримали у користування 1411 десятин панської землі. Того ж року утворено комнезам. У 1922 р. розпочинає діяти трудова сільськогосподарська спілка "Зірка". Під час колективізації організовується колгосп імені Сталіна, який у 1939 р. на Всесоюзній сільськогосподарській виставці був представлений окремим павільйоном. За самовіддану працю 125 колгоспників нагороджено орденами і медалями. А бригадир рільничої бригади Дарія Микитівна Федченко за вирощення високого урожаю цукрових буряків була відзначена орденом Леніна. У 1937 р. її обрали депутатом Верховної Ради СРСР, делегатом другого Всесоюзного з'їзду колгоспників.


Понад 300 жителів брали участь у Великій Вітчизняній війні, 117 - загинуло. 9 травня 1954 р. споруджено пам'ятник полеглим воїнам, що визволяли Мощене від фашистських загарбників.


Тривалий час Мощене і сусіднє о Тополі були об'єднані в одну територіальну громаду. Центральна садиба колгоспу ім.Крупської знаходилась у с.Мощене. Колгосп очолювали Л.Й.Радзієвський, М.М.Зімовський, Ю.Д.Трохимчук, Ф.Я.Першогуба, М.С.Сіденко Ф.П.Плаксій, Д.Ю.Лихенко, В.К.Тищук та ін. Рекордний урожай озимої пшениці виростили тут у 1971 р. На площі 11,8 га намолочено по 96,4 центнера зерна з гектара!


Під час проведення земельної реформи збанкрутувало місцеве колективне сільгосппідприємство «Маяк». Поля тепер обробляють ТОВ «Інвестагросервіс», ТОВ «Гарт», 6 фермерів, 42 одноосібник.


Функціонує загальноосвітня школа І-ІІ ступенів, Будинок культури, бібліотека, відділення поштового зв'язку, ФАП,  заклади торгівлі.


Уродженці Мощеного - генерал-майори Й.С.Туловський, Й.Й.Радзієвський, заслужений агроном України Ю.Д.Трохимчук, заслужений працівник культури України З.С.Грицай.

_________________

 

/Матеріали взяті із збірки
О.А. Павличука "Край Прибузький"/